ABD’de Ku Klux Klan bağlantılı vali adayı hakkında karar verildi

Bir eyalet yargıcı, Ku Klux Klan’la (KKK) bağlantılı olduğu bildirilen Missouri vali adayının, kendi partisinin onu adaylıktan çekme çabalarına rağmen oy pusulasında kalmasına karar verdi.

Missouri Cumhuriyetçi Parti Başkanlığı, Darrell McClanahan’ın ağustosta yapılacak Cumhuriyetçi Parti önseçiminin oy pusulasında yer almasını engellemek için dava açmıştı. Associated Press, Missouri Cumhuriyetçi Parti Başkanlığı’nın başlangıçta McClanahan’ı partiye kabul ettiğini ancak daha sonra Nazi selamı verirken çekilmiş fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından McClanahan’ı ihbar ettiğini bildirdi.

Cuma günü Cole County Gezici Mahkemesi Yargıcı Cotton Walker, McClanahan’ın valilik yarışına katılabileceğine karar verdi.

The Guardian’a göre McClanahan’ın avukatı Dave Roland, mahkeme kararının parti liderlerinin “önseçim oy pusulasında kime yer verileceğini seçme konusunda neredeyse sınırsız bir takdir yetkisine” sahip olmamasını sağladığını belirtti.

İftira ve İnkarla Mücadele Birliği’ne (Anti-Defamation League/ADL) göre adayın KKK’yle de bağları var. Kuruluş, 2022’de McClanahan’ın ırkçı ve antisemitik inançları savunan, KKK’den büyük ölçüde etkilenen Hristiyan Kimliği (Christian Identity) adlı tarikata bağlı olduğunu belirtmişti. McClanahan daha sonra 2022’de yayımlanan makale nedeniyle kuruluşa dava açmış ancak davası reddedilmişti.

ADL’ye göre 2019’da McClanahan, ABD’nin güneyinin ayrılmasını savunan beyaz üstünlükçü grup League of the South’a ait üyelik kartını paylaşmıştı.

Bu, McClanahan’ın bir görev için ilk rekabet edişi değil. McClanahan 2022’de eyaletin ABD Senatosu için yapılan önseçiminde de yarışmış ve oyların yüzde 1’inden daha azını alarak kaybetmişti.

Vali adayı kendisini “beyaz yanlısı” diye tanımlamış ancak ADL’nin ırkçı ya da antisemitik olduğu iddialarını reddetmişti. Ayrıca KKK’ye hiç katılmadığını söyleyerek sadece bir yıllık “onursal üyelik” verildiğini öne sürmüştü.

Cumhuriyetçi Vali Mike Parson görevdeki son dönemini tamamlarken bu yaz McClanahan da önseçimde birkaç rakibiyle karşı karşıya kalacak.

Cumhuriyetçi Parti’nin Missouri’deki bir başka radikal sağcı adayı da bu hafta tartışmaların ateşini fitillemişti. Missouri Eyalet Sekreterliği için yarışan Valentina Gomez, perşembe günü LGBTQ+ topluluğunu aşağılayan bir video yayımlamıştı.

Gomez, “Amerika’da istediğiniz her şey olabilirsiniz” demişti: Güçsüz ve eşcinsel olmayın. Güçlü durun be!

Daha sonra videoda Gomez’in elinde silah tuttuğu bir fotoğraf gösteriliyor.

Video anında tepki çekerken, kullanıcılar bu tuhaf videoyla dalga geçmiş ve LGBTQ+ karşıtı bu açıklamayı kınamıştı. Önceki aylarda Gomez, LGBTQ temalı kitapları alev silahıyla yaktığı bir video yayımlamıştı. X kısa bir süre sonra bunun “X’in Nefret İçeren Davranış kurallarını ihlal edebileceğini” belirterek videoyu kısıtlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir