Dikkat: AB, Bu Altcoinler Konusunda Uyarı Yaptı!

AB’nin hazırladığı yeni bir rapor, Bitcoin Lightning Network ve bazı altcoinler için uyarılar yapıyor. Rapor, Bitcoin ve diğer 2. katman çözümlerini “veri gizleme” teknolojileri olarak nitelendiriyor. Buradan hareketle, bu teknolojileri suçluların suiistimal etmesinin mümkün olduğunu belirtiyor. Bu bağlamda rapor, katman 2 çözümlerinin “kolluk kuvvetleri soruşturmalarında sorunlara” neden olacağını ileri sürüyor.

AB raporu: Bitcoin ve bu altcoinler sorun oluşturabilir!

AB üyesi ülkelerdeki “inovasyon laboratuarlarından oluşan işbirlikçi bir ağ” olan AB İç Güvenlik İnovasyon Merkezi tarafından hazırlanan Şifreleme Üzerine İlk Rapor, Mimblewimble, zero knowledge (zk) proof, para mixerleri ve Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) gibi gizlilik paraları gibi teknolojilerin yanı sıra, “ Lightning Network gibi katman 2 çözümlerinin de suçlular tarafından kötüye kullanılabileceğini” savunuyor.

Raporda, Lightning Network‘ün “iki taraflı çok imzalı ödeme kanallarının tüm işlemleri Blockchain’e yayınlamayacağı, yalnızca kanalın açılış ve kapanışını yayınlayacağı” belirtiliyor. Bu yüzden, Bitcoin ve diğer Katman-2’lerin “kolluk kuvvetleri soruşturmaları için sorunlara” neden olacağını belirtiyor.

Kripto mikserleri ve gizlilik coinleri hedefte!

Rapor ayrıca Tornado Cash (TORN) gibi coin karıştırıcıları da hedef alıyor. Bunun yanı sıra, Monero, Zcash, Grin ve Dash (DASH) gibi gizlilik coinlerini hedef tahtasına oturtuyor. Bazı işlem verilerini gizlemeyi sağlayan “zk-proff ve katman-2 çözümleri” kullanımlarının altını çiziyor. Bu da “kolluk kuvvetleri için (yasadışı) kripto para biriminin kökenlerinin izlenmesini önemli ölçüde zorlaştırıyor.”

Grin (GRIN), Beam (BEAM) ve Litecoin (LTC) gibi kripto paralar tarafından kullanılan kriptografik protokol Mimblewimble, kolluk kuvvetlerinin kripto para işlemlerinin izini sürme çabalarında “karmaşıklaştırıcı bir faktör” olarak kabul ediliyor. Ancak raporun yazarları “Mimblewimble kullanan işlemlerle sık karşılaşılmadığını” kabul ediyor.

Gizlilik coinleri hükümetlerin düzenleyici baskısına maruz kaldı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere AB’nin 2024 sonunda yürürlüğe girecek olan Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) çerçevesi, kripto varlık hizmet sağlayıcıları (CASP’ler) ve gizlilik coinleri arasındaki etkileşimleri kısıtlıyor. Böylece, Binance gibi kripto borsalarını bu coinleri listeden çıkarmaya teşvik ediyor.

Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev’i bir Hollanda mahkemesi kara para aklamaktan suçlu buldu. Böylece, kripto mikserleri de dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetlerinin baskısı altına girdi. Nisan ayında ABD’li yetkililer Bitcoin mikseri Samourai Wallet’ın kurucularını kara para aklamakla suçladı. Bunun ardından kurucuları mahkemeye çıkardı ve tutukladı. Samourai Wallet tutuklamalarının ardından birkaç coin karıştırma hizmeti ABD’yi terk etti. Dolayısıyla, bu baskı diğer gizlilik araçları üzerinde caydırıcı bir etki yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir