İrlanda: Filistin devletiniz tanıyoruz

AA

Filistin halkı, İsrail hükümetinin kendilerine karşı yıllardır yürüttüğü işgal, sürgün ve yok etme politikasına karşı bir zafer daha kazandı.

İspanya, Norveç ve İrlanda, 22 Mayıs’ta Filistin’i resmen tanıyacaklarını açıklamıştı.

Bugün yapılan kabine toplantısının ardından, İspanya Filistin’i resmen tanıdığını duyurdu.

İspanya’nın bu adımını İrlanda da takip etti. İrlanda kabinesi bugün gerçekleştirdiği toplantı sonrası, Filistin’in resmen tanındığını açıkladı.

“Filistin’i egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanıyoruz”

İrlanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,

İrlanda hükümeti, Filistin’i egemen ve bağımsız bir devlet olarak tanımaktadır ve Dublin ile Ramallah arasında tam diplomatik ilişkilerin geliştirilmesini kabul etmiştir. İrlanda’nın Ramallah’taki Büyükelçiliğiyle birlikte İrlanda’nın Filistin Devleti nezdinde bir Büyükelçisi atanacaktır

ifadelerine yer verildi.

Ayrıca açıklamada, Gazze’de derhal ateşkes sağlanması, İsrailli rehinelerin serbest bırakılması ve insani yardımın engellenmeden erişime açılması çağrısında bulunuldu.

“İrlanda’nın bu kararı umudu canlı tutmakla ilgilidir”

İrlanda Başbakanı Simon Harris, konuya ilişkin açıklamasında, “İrlanda’nın bu kararı umudu canlı tutmakla ilgilidir. Bu umut, İsrail ve Filistinlilerin bir arada barış ve güvenlik içinde yaşayabilmelerinin tek yolunun iki devletli çözüm olduğu inancıdır. Filistin’i barış sürecinin sonunda tanımak istiyorduk. Ancak, İspanya ve Norveç ile birlikte barışı ayakta tutabilmek için bu adımı attık. Bir kez daha İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya, dünyayı dinlemesi ve Gazze’de yaşanan insani felaketi durdurması çağrısı yapıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir