İtalyan basını Akıncı İHA’yı konuşuyor: Osmanlı detayı

Türkiye’nin İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve bazı yetkililerin geçirdiği helikopter kazasına ilişkin arama faaliyetlerinde görevlendirdiği ve helikopter enkazının tespit edilmesini sağlayan Akıncı İHA’nın oynadığı rol, İtalyan basınında da yankı buldu.

AKINCI KELİMESİNE VURGU

Ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera’da “Türk yardımı, rejimin sınırlarını gözler önüne seriyor” başlığıyla çıkan yazıda, “Akıncı, düşman hatlarının gerisine gözetleme yapmak üzere gönderilen Osmanlı savaşçıları için kullanılan kelimedir. Ancak aynı zamanda, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ulaşılması çok zor bir alanda düşen helikopterinin enkazını tespit etmek konusunda önemli rol oynayan Türk İHA’sının modelinin de adı.” ifadeleri kullanıldı.

Ankara’nın gece koşullarında da “görebilme” kapasitesine sahip aracını hemen teklif ettiği aktarılan yazıda, şu ifadelere yer verildi:

“TÜRK HİLALİ ÇİZDİ”

“Tahran, bir süre tereddüt ettikten sonra kabul etti. Batman’daki üsten havalanan İHA, 7 saatten fazla süren bu önemli misyonu gerçekleştirdi. İHA’nın uçuşunu Twitter üzerinden izlemek mümkündü çünkü Flightradar24 üzerinde takip açık bırakıldı. İHA’yı uzaktan komuta eden pilot, hava aracının vatana geri dönüşü sırasında Türk hilalini çizecek şekilde bir rota izledi.”

Haberde İran’ın kabiliyetlerine ilişkin şu değerlendirme yapıldı:

“Uzun menzilli füzeler fırlatabilen ve bir nükleer program geliştirebilen ancak liderinin kullanımına eski model bir Bell helikopteri veren İslam Cumhuriyeti’nin imkanlarının durumuna ilişkin soru işaretleri tamamen uzaklaştırılamadı. Ayrıca acil durum ortaya çıktığında ve yardım ekipleri kesin verilere ulaşmakta zorluk yaşadığında mollalar, dayanışma göstermekten ama aynı zamanda kendi teknolojisinin kapasitesinin altını çizmekten büyük memnuniyet duyan bir başka ülkeye başvurmak zorunda kaldılar. Türkiye, Afrika’dan Ukrayna’ya kadar pek çok savaş alanında kullanılan buna benzer hava araçlarını çok sayıda devlete satarak bu sektörde çoktan adını duyurmuştu. Şimdi yeni bir başarı daha geldi.”

Corriere della Sera, sosyal medya hesaplarından da Akıncı İHA’nın arama faaliyetlerinden paylaştığı görüntüleri takipçilerine aktarmıştı.

İtalyan AGI ajansı da konuyla ilgili haberinde, “Facianın yaşandığı alanı Türkiye’nin gönderdiği bir İHA tespit etti. Isı kaynağını belirleyen İHA, bu şekilde yardım ekiplerinin helikopterin yerini tespit etmelerine imkan sağladı ancak helikopterden hiçbir hayat belirtisi gelmiyordu.” ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir