Kerem’den EURO 2024 yorumu: En zor maçımız…

A Milli Takım’ın yıldız futbolcularından Kerem Aktürkoğlu, EURO 2024 öncesinde samimi açıklamalarda bulundu.

Galatasaray’ın yıldızı, ay-yıldızlı ekibin Polonya ile 10 Haziran Pazartesi günü oynayacağı hazırlık maçı öncesinde Poznan’da gerçekleştirdiği kampta, açıklamalar görüşlerini aktardı.

“Çok büyük takımlarla oynayacağız”

Hazırlıklarının yoğun geçtiğini, mental ve fiziksel olarak şampiyonaya hazır duruma gelmeye yaklaştıklarını anlatan Kerem, şunları kaydetti:

“Orada çok büyük takımlarla oynayacağız, fiziksel olarak hazır olmamız gerek, o yüzden yoğun bir kamp dönemi geçiyor. Hepimiz hazırız, mutluyuz, çok güzel bir kamp dönemi geçiyor. Arkadaşlık ortamı, ilişkilerimiz yerinde, umarım hepimiz için güzel ve başarılı bir turnuva olur.”

“Avrupa Şampiyonası’nda savunmayı iyi yapabilmek bizim için önemli olacak”

Macaristan ve Avusturya mağlubiyetlerinin moral bozduğunu ancak bunlardan dersler çıkardıklarını aktaran Kerem, İtalya beraberliği hakkında ise şöyle konuştu:

“Ozan’ın sakatlığı hepimizi çok üzdü. Ondan önce Çağlar ve Enes sakatlık geçirdi. Çok üzücü şeyler. Futbolun içinde böyle şeyler var, bunlara alışık insanlarız ama böyle bir turnuvadan önce sakatlanınca hem onlar için hem bizler için büyük bir hayal kırıklığı oluyor. Moral, motivasyon olarak daha çok düşüşe geçebiliyoruz. Onlara tekrar çok geçmiş olsun diyorum. İtalya karşılaşması, hazırlık maçı gibi değildi, iki takım da çok iyi savunma yaptı, ben süre alamadım ama takım arkadaşlarımı tebrik ederim. Çünkü iyi organizasyonlara sahip bir takıma karşı iyi savunma yaptık. Avrupa Şampiyonası’nda savunmayı iyi yapabilmek bizim için önemli olacak. Hücum anlamında çok üretken olmayabiliriz ama biz de hücum fırsatları vermedik. Takım olarak iyi bir maç geçirdik, hocamız da bunu söyledi. Sırada Polonya maçımız var, çok güçlü bir takım, kaliteli oyuncuları var. İtalya maçı gibi çok çetin geçecektir. Bizim için bir hazırlık maçı değil çünkü son provamız. Zor geçecek ama sonunda güzel bir maç olacağına inanıyorum.”

“Bizim en zor maçımız Gürcistan”

“Grupta favori tabii ki herkes için Portekiz ama bence bizim en zor maçımız, Gürcistan karşılaşması olacak.” diyen Kerem, şu değerlendirmede bulundu:

“Gürcistan hem turnuvadaki ilk maçımız hem de Gürcistan’ın daha önce Avrupa Şampiyonası deneyimi yok. Tecrübesiz takımlar ama kaybedecek hiçbir şeyleri yok. Buraya gelerek çok büyük başarı elde ettiler. Kaybedeceği hiçbir şeyi olmadan oynayan bir takım, daha büyük başarılar elde edebilir. Bizim en zor maçımız Gürcistan. O maça çok iyi konsantrasyonla çıkmamız gerek. Ondan sonra diğer rakipleri düşünmemiz gerek. Biz maç maç ilerlemek istiyoruz, en zor maçımız Gürcistan karşılaşması, ondan sonra Portekiz, Çekya maçını düşünmeliyiz. Böyle daha büyük başarılara ulaşabiliriz.”

“Gerçekten kaliteli ve çok iyi oyunculara sahip bir ülkeyiz”

Kerem Aktürkoğlu, “Milli takım son 3 maçında yalnızca 1 gol atabildi. Gol yollarında sorun yaşadığımızı düşünüyor musun?” sorusuna, şu cevabı verdi:

“Hazırlık maçları, test maçlarıdır. Son maçlara baktığımızda evet öyle gözüküyor olabilir ama Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde 20 golün 17’sini farklı oyuncu attı diye hatırlıyorum, bu da her oyuncunun takıma katkı sağladığını gösteriyor. Son 2-3 maç üzerinden bakarsak evet öyle gözüküyor ama genele baktığımızda öyle olduğunu düşünmüyorum. Günümüz futbolunda her futbolcudan skor olarak katkı almak çok önemli, biz de öyle kaliteli futbolculara sahibiz. Avrupa Şampiyonası’nda daha farklı olacağına inanıyorum. Çünkü gerçekten kaliteli ve çok iyi oyunculara sahip bir ülkeyiz. Bu konuda aynı düşüncede değilim.”

“İtalya ile final oynamak isterim”

Kerem, turnuvada karşılaşmak istediği takımın sorulması üzerine ise şu ifadeleri kullandı:

“İtalya ile final oynamak isterim. Çünkü son Avrupa Şampiyonası’nın şampiyonu İtalya. O bakımdan onlarla karşılaşmak isterim. Turnuvanın ev sahibi Almanya ile de hangimiz ev sahibiyiz karşılaşması yapabilmek için de onlarla karşılaşmak güzel olur. İki takımı söyleyebilirim.”

“Ronaldo en çok beğendiğim oyunculardan biri”

Milli futbolcu, gruptaki rakiplerden Portekiz’in yıldızı Cristiano Ronaldo hakkında, şu değerlendirmede bulundu:

“Dünya Kupası elemesinde Portekiz’e elenmiştik, ilk defa Ronaldo ile orada karşılaşmıştım. Ronaldo’nun profesyonelliği, futbolculuğu, başarıları herkes tarafından örnek alınıyor. Bir ikon haline geldi. En çok beğendiğim oyunculardan biri. Çok başarılı, milli takımda ve kulüp bazında yaptıkları çok büyük. Portekiz’i sadece Ronaldo üzerinden değerlendirmek de yanlış olur. Çok kaliteli ve iyi bir takıma sahipler. Dünya Kupası elemesinde karşılaştığımızda bizim için güzel sonuçlanmamıştı. Belki son turnuvası olabilir ama işin içinde Ronaldo olunca çok da belli olmaz. Neler yapabileceğini, ne zaman bırakacağını kimse bilemiyor. Çok kaliteli ve çok iyi bir futbolcu. Onun kalitesini bildiğimiz için motivasyon olarak ona göre bir maç geçireceğimizi düşünüyorum.”

“Sol kanatta kendimi daha çok rahat hissediyorum”

Kerem Aktürkoğlu, “Hangi bölgede oynadığında kendini daha rahat hissediyorsun?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Tabii ki birinci pozisyonum sol kanat. Sol kanatta kendimi çok daha rahat hissediyorum. Ama bu sene itibarıyla farklı mevkilerde oynamanın beni daha da geliştirdiğine inanıyorum. Forvet arkası ve merkezde rahat topla buluştuğum zaman da kendimi rahat hissediyorum. Stabil kanat oyuncusu olup çizgide beklemiyorum, gezerek oynuyorum. Benim için kanat veya orta saha diye bir konum yok ama kanatta oynayıp içerilerde top aldığım zaman kendimi daha rahat hissediyorum.”

“Biz duygularıyla hareket eden bir milletiz”

EURO 2024’te milli takım için kilit kelimelerin “Sabır ve sakin kalabilmek” olduğunun altını çizen Kerem Aktüroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü biz duygularıyla hareket eden bir milletiz. Duyguları yoğun yaşayan, duygularına göre hareket eden bir ülkeyiz. Bu turnuva boyunca sakin kalabilirsek, sabırlı olabilirsek çünkü maçlar 90 dakika… EURO 2008’de de gördük geriden gelerek başarılar elde ettik. Bu turnuvada da her ne olursa olsun ülkemizin desteği bizim için çok önemli. Biz de sabırlı olup, sakin kalarak turnuva boyunca oynayacağımız maçlar boyunca bu kelimeleri sahaya yansıtırsak başarı kaçınılmaz olacaktır.”

“Hedeflerimden bir tanesi Avrupa’da oynayabilmek”

Kerem, Avrupa’da beğendiği ligler hakkında ise şu sözleri sarf etti:

“İspanya ligini çok beğeniyorum. İngiltere ve İtalya ligi de çok güzel, kaliteli ligler. Bu üç lig benim için en güzel ligler. Sonra Almanya, Fransa geliyor. Tabii ki ilk sıra İngiltere. Çünkü çok zor ama çok kaliteli futbolun oynandığı liglerden bir tanesi. İspanya ve İtalya benim futboluma daha yatkın bir lig ama bakalım. Tabii ki her futbolcunun hedefinde vardır. Hedeflerimden bir tanesi Avrupa’da oynayabilmek. Bakalım hayırlısı neyse hakkımızda o olsun.”

“Klasik bir gol sevincim var, nasip olursa şampiyonada gol atarsam onu yaparım”

Kerem, kendisiyle bütünleşen gol sevinci hakkında ise şunları söyledi:

“Klasik bir gol sevincim var, nasip olursa şampiyonada gol atarsam onu yaparım. Ne zaman hangi dakikada gol atabileceğini bilmiyor insan. Dakika 90’da galibiyet golünü getiren golü atarsam farklı bir sevinç de yapabilirim. Harry Potter’ı çok seviyorum, zaman zaman gözlük de kullanıyorum. Bir gün taktığımda çok büyük benzetmeler başladı. Ondan sonra nasıl sevinçler yapabiliriz diye düşündük. Böyle bir sevinç çıktı, yapınca kötü olur diye düşünüyorduk ama çok sevildi. Küçük çocuklar gol sevincimi çok seviyor, bana sürekli böyle videolar atıyorlar. Beni gördüklerinde ‘Abi yapar mısın?’ diyorlar. Bence çok güzel duruyor, bazılarına kötü geliyor olabilir ama bence gayet güzel duruyor. Benimle özdeşleştiğini düşünüyorum, yapmaya devam ediyorum, inşallah gol atarım ve yapmaya da devam ederim.”

“Sonuna kadar hak ederek güzel bir şekilde kazandık”

Kerem Aktürkoğlu, Galatasaray’ın şampiyonluğa ulaştığı sezonla ilgili, şu ifadeleri kullandı:

“Bu benim Süper Kupa ile birlikte Galatasaray’da 3. şampiyonluğum. Şampiyon olabilmek, bir sezon boyunca yaptığın mücadelenin karşılığını alabilmek gerçekten çok güzel, tarifsiz bir duygu. Biz de bunu sonuna kadar hak ederek güzel bir şekilde kazandık.”

“Milli takım sevgimizi hepimizin daha fazla aşılaması gerek”

“Buraya giydiğimiz formaları bırakıp da geldik, şimdi milli takım formasını giyiyoruz, her şey geride kaldı.” diyen Kerem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şampiyon olduk, Galatasaray’ın şampiyonluğu da bitti. Galatasaray’da oynuyorum onların hedefi 25. şampiyonluk, benim de hedefim 25. şampiyonluk. Ama şimdi onu kapattıktan sonra buraya geldik, hepimizin hedefi milli takımla başarılı olabilmek. Takımlara daha fazla önem veren bir ülke olduk. Bence milli takım sevgimizi hepimizin daha fazla aşılaması gerek. Futbolcular olarak saha içinde rekabet ediyoruz ama burada birbirimizle idman yapıyoruz, birbirimizle sorunlarımız yok. Kulüplerde bazılarıyla ilgili tabii ki problemler olabiliyor ama burada bulunduğumuz süre boyunca milli takımın ne kadar daha önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Birbirimizle hiçbir problemimiz yok. Artık sadece milli takımı destekleyebilirsek turnuva hepimiz için, ülkemiz için çok önemli. Bence aşılamamız gereken şeylerden bir tanesi milli takım, bayrak sevdası. Benim de naçizane taraftarlarımıza artık kulüp takımlarını bir kenara bırakıp, bireysel olarak futbolcu fark etmeksizin en azından bu turnuva boyunca milli takıma odaklanabilirsek, o zaman daha büyük başarı elde edebiliriz. Takımlar devreye girince, bireysel futbolcular üzerinden eleştiriler, tepkiler devreye girdiği zaman kazanan ülkemiz ya da kimse olmayacak, kaybeden hepimiz olacağız. Başarılar gelmesini istiyorsak bence en önemli noktalardan bir tanesi kim olursa olsun sonuna kadar destek.”

“Özel bir anlamı, özel bir manası yok”

Kerem, “Şampiyonluk kutlamasında sahaya Barış Manço’nun ‘Dönence’ şarkısıyla çıktın. Bunun özel bir anlamı var mıydı?” sorusunu, şu şekilde yanıtladı:

“Benim çok sevdiğim bir şarkı. Özel bir anlamı, özel bir manası yok. Hayatın neler getirebileceğini de bilemiyoruz. İçimden gelen bir şarkıydı. Onunla çıkmak istedim, onunla çıktım.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir