Ailesini dinledi, ölümden döndü

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde 9 kişinin öldüğü kazaya karışan minibüse binmekten ailesinin uyarısıyla vazgeçen öğrenci, kazadan kurtuldu. 

İslahiye-Hatay kara yolunun Ağabey mevkisinde önceki gün minibüs ile beton mikserinin çarpışmasıyla 6’sı öğrenci 9 kişinin hayatını kaybettiği kaza, Yeşilyurt Mahallesi sakinlerini yasa boğdu. 

Aynı mahallede yaşayan Tiken ailesinin 14 yaşındaki çocuğu Arda Tiken ise hafta başından bu yana dersini yarıda bırakıp, sabahçıların servisiyle eve dönmek istedi. Anne ve babasının ikazları sonucu okulda kalan Arda, kazaya karışan minibüse binmekten son anda kurtuldu. 

ANNESİ, BABASINI UYARMIŞ

Baba Bayram Tiken, oğlunun iki gündür okuldan erken dönmeyi istediğini belirterek, olay günü yaşananları şöyle anlattı: 

– Annesi beni aradı,’ Arda’nın üzerinde dur da derslerinden geri kalmasın, eve gelmesin.’ diye konuştu. O gün bir anda ambulanslar, jandarmalar geçince aklıma Arda geldi. Acaba saat 12.00’de çıkıp servise bindi mi diye düşündüm. İşyerinden okula kadar koştum. Sonra okulun kapısında öğretmenleri gördüm, Arda’yı sordum, okulda olduğunu söylediler. Arda’yı görünce kalbim rahat etti.

ARKADAŞININ KIZI ÖLDÜ

Evladı kadar sevdiği arkadaşının kızı Sude’yi bu kazada kaybettiğini dile getiren Tiken, “Sude’nin vefat ettiğini öğrendik. Çok üzgünüm. Sude bizim canımız ciğerimizdi. Evlerine gittiğimizde ‘Sude’ dediğimde hemen, ‘Kahven hazır Bayram amca’ diyordu. Çok seviyorduk, çok üzgünüz. Arda da o minibüsünün içinde olabilirdi. Ama o okula nasıl gittim ancak Allah bilir” diye konuştu. 

OKULDAN ÇIKSA SERVİSE BİNECEKTİ

Anne Fatma Tiken de kazanın halen şoku içerisinde olduğunu belirterek “Çocuğum iki gündür öğlen çıkıp eve gelmek istiyordu. Ben de ‘Oğlum derslerinde geri kalırsın gelme.’ diye uyarıyordum. Eğer çıksaydı okuldan o servise binecekti. Olayı duyunca hemen babasını aradım. Okulda olduğunu öğrenince dünyalar bizim oldu” ifadelerini kullandı. 

Hayatını kaybedenler nedeniyle çok üzgün olduğunu belirten anne Tiken “Acının tarifi yok. Sude, en yakın arkadaşımızın kızıydı, çiçek gibi bir kızdı. Büyük oğlumla birlikte büyüdüler. Rabb’im kimseye evlat acısı vermesin, çok zormuş” diye konuştu. 

“ANNEMİN-BABAMIN UYARISI AKLIMA GELDİ” 

Arda Tiken de o gün öğle arası çıkıp eve gelmeyi düşündüğünü ifade ederek “Okuldan erken ayrılmak istedim ama sonrasında okulda kaldım. Daha sonra yolu gördüm, jandarmalar yolu kapatmıştı. Ben kaza olduğunu anladım, ‘Yeşilyurt’un servisi kaza yapmış.’ dediler, ben de okuldan çıkıp eve gitseydim, muhtemelen ben de o servisin içinde olacaktım. Annemin ve babamın uyarısı aklıma geldi ve okulda kalayım diye düşündüm. Çok üzüldüm keşke böyle olmasaydı” ifadesini kullandı. 

Hatice Günen

‘YETİMLERİN ANNESİ’ HATİCE DE VEFAT ETTİ 

Öte yandan kazada hayatını kaybeden 9 kişiden biri olan ve mahallesinde “yetimlerin annesi” olarak bilinen Hatice Günen, sevenlerini yasa boğdu. 

44 yaşında yaşamını yitiren Günen, kendisinin 4, evden ayrıldıktan sonra bir daha haber alınamayan görümcesinin de 2 çocuğuna annelik yapıyordu. Yeşilyurt Mahallesi’ndeki komşularının çok sevdiği Günen, ekonomik durumu iyi olmayan kişilere de yardımda bulunuyordu. 

Hatice Günen’in annesi Saniye Eğrilmez, kızının komşuları tarafından çok sevildiğini, 6 çocuğa annelik yaptığını, çocukların artık öksüz kaldığını anlattı.  

Kadının komşusu Cihan Kaplan da kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi, yaralılara da geçmiş olsun temennisinde bulundu. 

Habibe Demir ise 18 yıldır Günen’in komşusu olduğunu söyleyerek “Her gün konuşuyorduk. İyi bir insandı. Çay bile yapsak birbirimize haber ederdik. Yetim çocuklara öz anası gibi bakıyordu” diye konuştu. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir